

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 4.2 MΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 18 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.615 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Rds On Max | 4.2 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 60 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 21 ns |
| Rise Time | 48 ns |
| Gate Charge | 112 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.2 mΩ |
| Nominal Vgs | 2.5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$1.51391
Ext.Price$1.51391
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.51391 | $1.51391 |
| 10 | $0.97545 | $9.75450 |
| 25 | $0.85618 | $21.40450 |
| 50 | $0.75150 | $37.57500 |
| 100 | $0.65962 | $65.96200 |
| 300 | $0.57897 | $173.69100 |
| 500 | $0.50818 | $254.09000 |
| 1000 | $0.44604 | $446.04000 |
